Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

-->
2014-04-07 08:47
Akcja ratownicza na Bałtyku

Załoga śmigłowca ratowniczego Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczyła w sobotę, 5 kwietnia w akcji ratowniczej na Bałtyku. Pomocy potrzebował nurek z jednostki znajdującej się około 25 mil morskich na północny-wschód od Darłowa.

Pięć minut przed godziną 15.00 załoga śmigłowca ratowniczego Mi-14PŁ/R pełniąca dyżur na lotnisku 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie została zaalarmowana, że natychmiastowego transportu do szpitala wymaga nurek znajdujący się na jednostce oddalonej około 46 kilometrów na północny-wschód od lotniska. Maszyna pod dowództwem kmdr por. pil. Romana Okoniewskiego wystartowała o godzinie 15.08. Po około 15 minutach lotu śmigłowiec znajdował się już w rejonie akcji gdzie załoga niezwłocznie przystąpiła do operacji podjęcia poszkodowanego na pokład maszyny. Na pokład jednostki opuszczony został ratownik mł. chor. Robert Merta. Udzielił on nurkowi pierwszej pomocy i przygotował do operacji transportu dźwigiem przy wykorzystaniu tzw. chusty ratowniczej. O godzinie 15.45 nurek został podjęty na pokład maszyny, która po niecałej godzinie lotu (o godzinie 16.38) wylądowała na lotnisku w Gdyni Babich Dołach. Tam załoga śmigłowca przekazała poszkodowanego obsadzie karetki pogotowia celem przetransportowania do Krajowego Ośrodka Medycyny Hiperbarycznej.

W trakcie prowadzenia akcji pod wodą znajdował się drugi nurek co uniemożliwiało swobodne manewrowanie jednostki i ustawienie się z kursem pod wiatr. Ta sytuacja znacznie utrudniała manewr wykonania precyzyjnego zawisu śmigłowca konieczny do opuszczenia ratownika i podjęcia poszkodowanego za pomocą dźwigu.

Skład załogi śmigłowca ratowniczego Mi-14PŁ/R:

  • kmdr por. pil. Roman Okoniewski (dowódca);
  • por. pil. Dariusz Szpyt (drugi pilot);
  • mł. chor. Robert Merta (ratownik);
  • chor. Sebastian Majcherczyk (technik pokładowy).


Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest obecnie jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia akcji ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowe dyżury w systemie ratownictwa morskiego i lotniczego pełnią załogi śmigłowców typu W-3RM "Anakonda" i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ratownictwa wspiera również załoga samolotu patrolowego Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach.

Od początku lat 90-tych załogi samolotów i śmigłowców lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczyły w 544 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 285 osobom.

Utrzymywanie sił gotowych do ratowania zdrowia i życia w tzw. polskiej strefie odpowiedzialności SAR (ang. Search and Rescue) na Bałtyku to zadanie wynikające między innymi z podpisanej przez nasz kraj Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim. Strefa ta obejmuje obszar ponad 30 000 km² powierzchni morza.


342829
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera.
© 2008 Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. Wszelkie prawa zastrzeżone.