Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

-->
2014-04-28 07:24
Akcja ratownicza na Bałtyku

Załoga śmigłowca ratowniczego Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczyła dzisiaj rano (sobota, 26 kwietnia) w akcji ratowniczej na Bałtyku. Natychmiastowego transportu medycznego do szpitala wymagała kobieta znajdująca się na pokładzie promu Stena Vision. U poszkodowanej wystąpiły komplikacje pooperacyjne.

Tuż przed godziną 6.00 załoga śmigłowca ratowniczego W-3RM „Anakonda” pełniąca dyżur na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach została zaalarmowana, że pomocy potrzebuje obywatelka Szwecji podróżująca promem Stena Vision. W chwili otrzymania sygnału jednostka znajdowała się około 4 mile morskie na północny-wschód od Helu. Śmigłowiec W-3RM wystartował do akcji o godzinie 6.06. Po zaledwie 6 minutach lotu znajdował się już nad promem, gdzie załoga przystąpiła do operacji podjęcia chorej kobiety na pokład maszyny. O godzinie 6.25 ratownik podjął poszkodowaną do śmigłowca za pomocą noszy a 10 minut później „Anakonda” wylądowała na lotnisku w Gdyni, gdzie kobieta została przekazana obsadzie karetki pogotowia.

Skład załogi śmigłowca ratowniczego „Anakonda”:

  • kpt. pil. Janusz Żytko (dowódca);
  • st. chor. szt. Edmund Kutnik (drugi pilot);
  • chor. Grzegorz Burakowski (ratownik pokładowy);
  • st. chor. szt. Robert Kotyński (technik pokładowy).

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest obecnie jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia akcji ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowe dyżury w systemie ratownictwa morskiego i lotniczego pełnią załogi śmigłowców typu W-3RM "Anakonda" i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ratownictwa wspiera również załoga samolotu patrolowego Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach.

W tym roku była to 3 akcja ratownicza na morzu z udziałem śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Od początku lat 90-tych załogi samolotów i śmigłowców lotnictwa morskiego uczestniczyły w 545 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 286 osobom.


342829
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera.
© 2008 Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. Wszelkie prawa zastrzeżone.