Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

-->
2014-05-12 12:33
Awaria okrętu podwodnego na Zatoce Gdańskiej – rusza akcja ratunkowa

Okręt podwodny operujący na Zatoce Gdańskiej nie przesłał meldunku o swojej pozycji. Wobec braku informacji o statusie jednostki, zgodnie z procedurą rozpoczyna się akcja ratownicza. W zlokalizowaniu okrętu podwodnego swoje siły łączą załogi okrętów nawodnych, samolotów patrolowych i śmigłowców Polski, Niemiec i Holandii...” To scenariusz pierwszego dnia manewrów NATO Dynamic Monarch 2014, które w poniedziałek, 12 maja, rozpoczęło się w Gdyni.

W manewrach uczestniczą załogi samolotu patrolowego Bryza Bis oraz śmigłowców Mi-14PŁ 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach i Darłowie. Ich zadaniem jest odnalezienie okrętu podwodnego, który uległa awarii. Działania polskich lotników wspiera niemiecki morski samolot patrolowy P-3C Orion. Uczestników ćwiczenia zabezpiecza także śmigłowiec ratowniczy W-3RM „Anakonda” z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach.

Przez najbliższe dwa tygodnie Zatoka Gdańska będzie poligonem dla wojskowych i cywilnych służb ratowniczych, specjalistycznych ekip nurkowych i zespołów medycznych, skupionych na ratowaniu załóg okrętów podwodnych. W manewrach wezmą udział siły z Australii, Francji, Holandii, Izraela, Kanady, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Turcji, USA, Wielkiej Brytanii i Polski. Ćwiczenie pod kryptonimem Dynamic Monarch 2014 zorganizowane zostało przez Dowództwo Sił Morskich NATO (Northwood pod Londynem), a rolę kraju gospodarza pełni Polska. Te manewry to okazja do zademonstrowania zdolności NATO do ratowania załóg okrętów podwodnych w kooperacji z siłami państw spoza Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W trakcie ćwiczenia prowadzona będzie kompleksowa operacja ratownicza obejmująca poszukiwanie okrętu podwodnego, nawiązanie z nim łączności, dostarczanie powietrza na pokład oraz ewakuacja załogi za pomocą natowskiego systemu do ratowania załóg okrętów podwodnych NSRS (ang. NATO Submarine Rescue System). System ten, operujący z pokładu szwedzkiego okrętu HSWMS „Belos”, będzie współpracował ze wszystkimi trzema okrętami podwodnymi biorącymi udział w ćwiczeniu: polskim ORP „Sęp”, holenderskim HNLMS „Bruinvis” oraz szwedzkim HSWMS „Halland”. Wszystkie działania koordynowane będą z pokładu niemieckiego okrętu FGS „Main”, na pokładzie którego znajdować się będzie sztab ćwiczenia złożony głównie z oficerów Dowództwa Sił Morskich NATO w Northwood pod Londynem.

Od 14 maja działania ratownicze w morzu prowadzić będą załogi holenderskiej jednostki wsparcia okrętów podwodnych HNLMS „Mercuur” oraz polskich okrętów ratowniczych: ORP „Lech”, ORP „Zbyszko” i ORP „Maćko”. Z ich pokładów operować będą nurkowie, których jednym z głównych zadań będzie podwodna inspekcja kadłuba oraz montaż węży do wentylowania leżącego na dnie okrętu. W ćwiczeniu biorą udział grupy nurkowe z Holandii, Izraela, Kanady, Turcji i Polski oraz grupy medyczne z Australii, Francji, Holandii, Kanady, Szwecji, USA i Polski. W pierwszej fazie manewrów zadanie ekip medycznych polegać będzie na zabezpieczeniu nurkowań z pokładów okrętów ratowniczych. W trakcie ćwiczenia za zabezpieczenie medyczne odpowiadać będzie także polski okręt ORP „Kontradmirał X. Czernicki”, na pokładzie którego stworzone zostanie centrum medyczne z dwiema przenośnymi komorami dekompresyjnymi.

W drugim tygodniu ćwiczenia, po symulowanym zderzeniu dwóch okrętów podwodnych, przeprowadzona będzie masowa ewakuacja członków ich załóg. Na tym etapie ekipy medyczne odpowiedzialne będą za szybkie zapewnienie odpowiedniej specjalistycznej pomocy medycznej poszkodowanym zgodnie z ich aktualnym stanem. Będzie to test zdolności przyjęcia dużej liczby marynarzy potrzebujących pomocy zarówno dla wojskowych, jak i cywilnych służb medycznych ćwiczenia.

Ćwiczenie Dynamic Monarch powstało na potrzeby wymiany doświadczeń pomiędzy członkami NATO oraz krajami zorganizowanymi w ramach licznych programów współpracy międzynarodowej i odbywa się już po raz dziewiąty. O jego znaczeniu świadczy liczba ponad dwudziestu obserwatorów z takich krajów jak Australia, Singapur, Algieria, Kanada, Grecja czy USA, którzy uczestniczyć będą w niemal wszystkich epizodach ćwiczenia.


343666
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera.
© 2008 Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. Wszelkie prawa zastrzeżone.