Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

-->
2014-06-12 11:40
Śmigłowce z Darłowa w manewrach 8. Flotylli

We wtorek i środę (10 i 11 czerwca) śmigłowce z Grupy Lotniczej w Darłowie uczestniczyły w manewrach 8. Flotylli Obrony Wybrzeża na Zatoce Pomorskiej. Zadaniem załogi W-3RM „Anakonda” było podjęcie rozbitka z pokładu trałowca oraz okrętu transportowo-minowego. Mi-2 pozorował zagrożenie z powietrza zarówno dla okrętów jak i jednostek brzegowych.

Od poniedziałku, 9 czerwca, na Zatoce Pomorskiej trwają największe w tym roku manewry 8. Flotylli Obrony Wybrzeża pod kryptonimem „Wargacz 2014”. W ćwiczeniu uczestniczą pododdziały brzegowe, trałowce, okręty transportowo – minowe, kutry transportowe oraz pomocnicze jednostki pływające: holownik, zbiornikowiec i stacja demagnetyzacyjna. Jednostki zorganizowane w tak zwaną Okrętową Grupę Zadaniową doskonalą elementy operacji osłony morskich szlaków komunikacyjnych. Ich załogi wykonały między innymi strzelania artyleryjskie do celu nawodnego i powietrznego, poszukiwanie min za pomocą trałów oraz stacji hydrolokacyjnych oraz stawianie zagrody minowej. Poza zadaniami specjalistycznymi załogi okrętów walczyły także z pożarem oraz udzielały pomocy w usuwaniu uszkodzeń i awarii. W tym samym czasie jednostki brzegowe flotylli wspierały oraz zabezpieczały logistycznie ćwiczące na morzu okręty.

W drugim dniu manewrów załogi trałowca ORP „Nakło” oraz okrętu transportowo-minowego ORP „Gniezno” doskonaliły również procedury współpracy ze śmigłowcem podczas operacji ewakuacji członka załogi za pomocą pętli ratowniczej. Dzień później załoga śmigłowca Mi-2 wykonała natomiast pozorowane naloty na okręty i obiekty Portu Wojennego w Świnoujściu oraz jednostki brzegowe flotylli w Dziwnowie.

Darłowska Grupa Lotnicza w chodzi w skład 44. Bazy Lotnictwa Morskiego. Na jej wyposażeniu znajduje się dziesięć śmigłowców Mi-14, w tym osiem w wersji zwalczania okrętów podwodnych PŁ oraz dwa w wersji przystosowanej do działań ratowniczych nad obszarami morskimi PŁ/R, a także dwa śmigłowce ratownicze W-3RM „Anakonda” i trzy śmigłowce Mi-2. Grupą dowodzi kmdr por. pil. Cezary Wiatrak.


342830
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera.
© 2008 Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. Wszelkie prawa zastrzeżone.