Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

-->
2014-06-30 07:42
„Anakondą” na porodówkę

Załoga śmigłowca ratowniczego W-3RM „Anakonda” z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczyła w sobotę, 28 czerwca, w akcji ratowniczej na Bałtyku. Pomocy potrzebowała znajdująca się na promie kobieta, u której rozpoczęła się akcja porodowa. Kobieta została bezpiecznie przetransportowana na ląd i przekazana obsadzie karetki pogotowia.

O godzinie 14.10 załoga śmigłowca ratowniczego W-3RM została powiadomiona, że u kobiety znajdującej się na promie „Stena Spirit” rozpoczęła się akcja porodowa i wymaga ona natychmiastowego transportu do szpitala. W chwili otrzymania sygnału jednostka znajdowała się w odległości 40 mil morskich na Północny Zachód od Rozewia. „Anakonda” dyżurująca na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach wystartowała do akcji ratowniczej o godzinie 14.26. Po 26 minutach lotu znajdowała się nad promem. Ratownik po zejściu na pokład jednostki natychmiast przygotował kobietę do podjęcia za pomocą noszy. O 15.14 załoga rozpoczęła lot w kierunku lądu by o 15.44 wylądować na lotnisku w Gdyni. Tam kobieta została przekazana obsadzie karetki pogotowia.

Skład załogi śmigłowca W-3RM „Anakonda”:

  • kmdr ppor. pil. Adam Sołopa (dowódca);
  • st. chor. szt. pil. Edmund Kutnik (drugi pilot);
  • mł. chor. Grzegorz Burakowski (ratownik);
  • st. chor. szt. Dariusz Dudulski (technik pokładowy).

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia akcji ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowe dyżury w systemie ratownictwa morskiego i lotniczego pełnią załogi śmigłowców typu W-3RM "Anakonda" i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ratownictwa wspiera również załoga samolotu patrolowego Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach.

W tym roku to 4 akcja ratownicza na morzu z udziałem śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Od początku lat 90-tych załogi samolotów i śmigłowców lotnictwa morskiego uczestniczyły w 546 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 287 osobom.


342829
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera.
© 2008 Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. Wszelkie prawa zastrzeżone.