Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

-->
2014-09-18 17:41
Akcja ratownicza na Bałtyku

Dzisiaj (czwartek, 18 września) załoga śmigłowca W-3RM „Anakonda” z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej przeprowadziła akcję ratowniczą na Bałtyku. Pomocy potrzebował mężczyzna przebywający na jednostce turystycznej "Admirał III" znajdującej się 15 mil morskich na północny - zachód od Władysławowa.

Sygnał o potrzebie udzielenia pomocy z powietrza, dyżurna służba operacyjna Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego otrzymała o godzinie 15:10. Z przekazanych przez Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne informacji wynikało, że natychmiastowego transportu do szpitala wymaga mężczyzna z podejrzeniem padaczki. Do akcji został skierowany śmigłowiec W-3RM „Anakonda” z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach. Maszyna wystartowała z płyty gdyńskiego lotniska o godzinie 15:32. Po około dziesięciu minutach lotu załoga dotarła w rejon prowadzonej akcji, gdzie na jednostkę opuszczony został ratownik. Po podjęciu chorego na pokład śmigłowca przy wykorzystaniu specjalnych noszy „Anakonda” skierowała się w kierunku lądu. W-3RM wylądował na lotnisku w Gdyni o godzinie 16:10, gdzie chorego w stanie stabilnym przekazano obsadzie karetki pogotowia.

Skład załogi śmigłowca W-3RM „Anakonda”:

  • kpt. pil. Paweł Kalinowski - dowódca załogi;
  • kpt. pil. Artur Kasprzak - drugi pilot;
  • st. chor. szt. Edward Sokołowski – technik;
  • chor. Krzysztof Wasylczuk – ratownik.

To była 10 w tym roku akcja ratownicza na morzu udziałem lotników z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej (BLMW). Od początku lat 90-tych załogi samolotów i śmigłowców lotnictwa morskiego uczestniczyły w 552 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 290 osobom.

BLMW jest obecnie jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowe dyżury w systemie ratownictwa morskiego i lotniczego pełnią załogi śmigłowców typu W-3RM "Anakonda" i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ratownictwa morskiego wspiera także załoga samolotu patrolowego Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach.


342829
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera.
© 2008 Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. Wszelkie prawa zastrzeżone.