Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

-->
2014-10-06 08:55
Akcja ratownicza na Bałtyku

W piątek wieczorem (3 października) załoga śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej udzieliła pomocy mężczyźnie, który doznał urazu głowy. Poszkodowany został podjęty z platformy wiertniczej na Bałtyku i pod opieką lekarza przetransportowany na ląd. W tym roku to już 12 akcja ratownicza z udziałem załóg samolotów i śmigłowców lotnictwa morskiego.

Około godziny 18.20 załoga śmigłowca W-3RM „Anakonda” z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego została zaalarmowana, że pomocy potrzebuje mężczyzna znajdujący się na platformie wiertniczej. Z przekazanych informacji wynikało, że doznał urazu głowy i konieczny jest jego transport na ląd. „Anakonda” pod dowództwem kmdr por. pil. Waldemara Orlińskiego wystartowała z lotniska w Gdyni Babich Dołach o godzinie 18.40 i skierowała się w kierunku platformy położonej około 37 mil morskich (ponad 68 kilometrów) na północny-wschód od Rozewia. Dolot do rejonu akcji trwał 28 minut. O godzinie 19.14 poszkodowany mężczyzna znajdował się już pod opieką lekarza pokładowego kpt. Tomasza Sikory a śmigłowiec leciał w kierunku lądu. Po kolejnych 28 minutach maszyna wylądowała na lotnisku w Gdyni gdzie meżczyzna, w stanie stabilnym został przekazany obsadzie karetki pogotowia ratunkowego.

To już 12 w tym roku akcja ratownicza na morzu z udziałem załóg samolotów i śmigłowców Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Od początku lat 90-tych lotnicy morscy uczestniczyli w 554 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 292 osobom.

Skład załogi śmigłowca ratowniczego „Anakonda”:

  • kmdr por. pil. Waldemar Orliński - dowódca załogi;
  • kpt. pil. Marek Wawrzyniak - drugi pilot;
  • kpt. Tomasz Sikora – lekarz pokładowy;
  • st. chor. szt. Grzegorz Malski – technik;
  • chor. Grzegorz Burakowski – ratownik.

Utrzymywanie sił gotowych do ratowania zdrowia i życia w tzw. polskiej strefie odpowiedzialności SAR (ang. Search and Rescue) na Bałtyku to zadanie wynikające między innymi z podpisanej przez nasz kraj Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim. Strefa ta obejmuje obszar ponad 30 000 km² powierzchni morza. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest obecnie jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowe dyżury w krajowym systemie ratownictwa morskiego i lotniczego pełnią załogi śmigłowców typu W-3RM "Anakonda" i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ratownictwa wspiera także załoga samolotu patrolowego Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach.


342829
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera.
© 2008 Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. Wszelkie prawa zastrzeżone.