Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

-->
2008-08-18 07:57
SH-2G na Morzu Śródziemnym

W sobotę, 16 sierpnia, minął miesiąc od przebazowania śmigłowca pokładowego SH-2G z 28. Puckiej Eskadry Lotniczej w Gdyni Babich Dołach na pokład fregaty rakietowej ORP „Gen. K. Pułaski”. Wydzielony przez eskadrę komponent lotniczy bierze udział w sojuszniczej operacji antyterrorystycznej na Morzu Śródziemnym w składzie Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

Po ośmiu dniach rejsu, 24 lipca, okręt zawinął do hiszpańskiego portu Kartagena, gdzie wszedł w skład stałego zespołu okrętów Sojuszu Północnoatlantyckiego SNMG-1 (Standing NATO Maritime Group One) pozostającego w ciągłej gotowości do reagowania na sytuacje kryzysowe. Obecnie w skład zespołu wchodzi sześć fregat ze Stanów Zjednoczonych, Kanady , Holandii, Niemiec, Hiszpanii i Polski. Dowódcą zespołu jest hiszpański kontradmirał Juan Rodriguez a okrętem flagowym - hiszpańska fregata „Almirante Juan de Borbón”.

Zespół okrętów SNMG-1 w ramach operacji antyterrorystycznej NATO pod kryptonimem „Active Endeavour” monitoruje morskie szlaki komunikacyjne na Morzu Śródziemnym oraz przyległe do nich akweny. Jego zadaniem jest zapobieganie wszelkiego rodzaju działaniom wspierającym terroryzm oraz przestępczość międzynarodową. Okręty zespołu patrolują Morze Śródziemne w celu udaremnienia sytuacji zagrażających bezpieczeństwu w tym przemytu broni, materiałów wybuchowych, narkotyków oraz nielegalnej imigracji. Operacja „Active Endeavour” rozpoczęła się w 2001 roku na mocy Artykułu V Traktatu Waszyngtońskiego. W początkowej fazie obejmowała ona wschodnią część Morza Śródziemnego. Później obszar operacji rozszerzono o Cieśninę Gibraltarską oraz część zachodnią Morza Śródziemnego. W 2004 roku operacja objęła cały akwen. Śmigłowiec pokładowy SH-2G z 28. Puckiej Eskadry Lotniczej po raz drugi bierze udział w tej operacji.


343667
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera.
© 2008 Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. Wszelkie prawa zastrzeżone.