Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

-->
2008-09-08 11:09
Darłowska Eskadra w Manewrach Reagowania Kryzysowego
Po raz trzeci w tym roku 29. Eskadra Lotnicza z Darłowa uczestniczy w międzynarodowych manewrach. W poniedziałek, 8 września, śmigłowiec zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ przebazował się w rejon Cieśnin Bałtyckich gdzie trwają ćwiczenia reagowania kryzysowego pod kryptonimem „Danex 2008”.
Pierwszy śmigłowiec przebazował się do Danii w sobotę, 6 września. Jego załoga wzięła udział w konferencji, na której ustalono ostatnie szczegóły działań podczas ćwiczeń. Dzisiaj dołączyła do niego druga maszyna. Personel techniczny zabezpieczający działania polskiego komponentu lotniczego z lotniska Alborg został przetransportowany śmigłowcem Mi-14PS. Manewry „Danex” organizowane przez Królewską Marynarkę Wojenną Danii są cyklicznym ćwiczeniem w prowadzeniu operacji reagowania kryzysowego na morzu. W manewrach udział biorą okręty i lotnictwo z Danii, Holandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Polski. Scenariusz ćwiczenia zakłada lokalny kryzys sprzyjający eskalacji piractwa i terroryzmu na morzu. Zgodnie ze scenariuszem, rolą sił międzynarodowych wysłanych w rejon na mocy rezolucji ONZ będzie utrzymanie stabilizacji w regionie i przeciwdziałanie możliwym zagrożeniom terrorystycznym. Załogi śmigłowców Mi-14PŁ przez cztery najbliższe dni będą wykonywały zadania poszukiwania, śledzenia i zwalczania okrętów podwodnych osłaniając w ten sposób działania sił międzynarodowych.

To już trzecie w tym roku międzynarodowe manewry, w których udział biorą załogi śmigłowców 29. Darłowskiej Eskadry Lotniczej. W marcu, dwa śmigłowce Mi-14PŁ uczestniczyły w manewrach NATO pod kryptonimem „AUT/BATT 08”, natomiast w maju, śmigłowiec Mi-14PS uczestniczył w cyklicznym ćwiczeniu ratowniczym „Balic Sarex 08”.

 

 


342829
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera.
© 2008 Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. Wszelkie prawa zastrzeżone.