Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

-->
2008-10-24 08:31
100 dni misji

W piątek, 24 października, mija sto dni odkąd wydzielony do Polskiego Kontyngentu Wojskowego komponent z 28. Puckiej Eskadry Lotniczej operuje z pokładu fregaty rakietowej ORP „Gen. K. Pułaski”. Udział w 8 ćwiczeniach i operacjach międzynarodowych, między innymi w operacji antyterrorystycznej Sojuszu Północnoatlantyckiego „Active Endeavour” oraz w manewrach „Noble Midas 08” z udziałem okrętów i lotnictwa z 15 państw, to dotychczasowy bilans misji.

70 dni w morzu i ponad 110 godzin w powietrzu spędziły załogi śmigłowca pokładowego zwalczania okrętów podwodnych SH-2G wykonujące zadania w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego Pułaski operującego w rejonie Morza Śródziemnego i Morza Czarnego. Piloci, nawigatorzy oraz personel techniczny wydzielony z 28. Puckiej Eskadry Lotniczej w Gdyni Babich Dołach od 16 lipca przebywają na pokładzie fregaty. Oprócz poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, rozpoznania i wskazywania celów SH-2G może wykonywać zadania SAR (poszukiwania i ratownictwa) oraz zadania logistyczne. Śmigłowiec może operować w promieniu około 50 mil morskich od okrętu co w połączeniu z radarem pozwalającym na obserwację obszaru w promieniu około 100 mil morskich znacznie zwiększa możliwości monitorowania morskich szlaków komunikacyjnych. SH-2G może także rozpoznać wykrytą jednostkę zanim zbliży się ona do okrętu, co podnosi poziom bezpieczeństwa prowadzonych działań. Może również zaopatrywać własne jednostki pływające (na podwieszeniu może zabrać do 1800 kg ładunku), ma możliwość transportu ludzi (3 osoby), a w razie potrzeby może być użyty do transportu medycznego. Śmigłowiec wspiera również załogę okrętu w nawigacji na trudnych akwenach i podczas skomplikowanych manewrów.
Załogi SH-2G szkolą się również w operacjach typowych tylko dla śmigłowców pokładowych. Jedną z nich jest tzw. HIFR (Hover In-Flight Refueling) czyli tankowanie w zawisie nad pokładem. Operacja ta umożliwia uzupełnienie paliwa bez lądowania na okręcie. Dzięki temu, gotowość śmigłowca można odtworzyć wykorzystując jednostki nie posiadające lądowiska lub podczas trudnych warunków atmosferycznych, kiedy lądowanie na okręcie jest niemożliwe.

ORP „Gen. K. Pułaski” wchodzi w skład stałego zespołu okrętów Sił Odpowiedzi NATO SNMG-1 (Standing NATO Maritime Group 1). Okręty zespołu prowadzą operacje monitorowania i kontroli żeglugi. Celem działań zespołu jest zapewnienie bezpieczeństwa poprzez zapobieganie próbom przemytu broni i narkotyków, nielegalnej emigracji, aktom piractwa morskiego, zanieczyszczaniu środowiska naturalnego oraz nielegalnym połowom. Powrót okrętu do portu oraz SH-2G na macierzyste lotnisko 43. Bazy Lotniczej MW w Gdyni Babich Dołach jest przewidywany na przełomie listopada i grudnia.

 


343667
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera.
© 2008 Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. Wszelkie prawa zastrzeżone.