Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

-->
2008-11-28 13:10
SH-2G zakończył udział w misji

Po 136 dniach od przebazowania na pokład fregaty rakietowej ORP „Gen. K. Pułaski”, w piątek, 28 listopada, śmigłowiec pokładowy SH-2G powrócił na macierzyste lotnisko w Gdyni Babich Dołach. Załogi i personel techniczny wydzielony z 28. Puckiej Eskadry Lotniczej po raz drugi wzięły udział w operacji antyterrorystycznej NATO na Morzu Śródziemnym „Active Endeavour”.

 

Prawie 150 godzin w powietrzu spędziły załogi śmigłowca pokładowego zwalczania okrętów podwodnych SH-2G z 28. Puckiej Eskadry Lotniczej w ramach misji fregaty rakietowej ORP „Gen. K. Pułaski”. W piątek, tuż przed godziną 10.00 śmigłowiec SH-2G powrócił na macierzyste lotnisko 43. Bazy Lotniczej MW w Gdyni Babich Dołach prowadzony przez W-3RM „Anakonda”. Załogi kończące misję powitał dowódca Gdyńskiej Brygady Lotnictwa MW kmdr pil. Stanisław Ciołek oraz zastępca dowódcy 28. Eskadry kmdr ppor. pil. Cezary Wiatrak. Pozostały na pokładzie okrętu personel weźmie udział w ceremonii powitania PKW Pułaski w Porcie Wojennym w Gdyni.

Fregata od lipca operowała w składzie stałego zespołu okrętów Sił Odpowiedzi NATO na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym. PKW Pułaski uczestniczył w operacji antyterrorystycznej oraz dziesięciu międzynarodowych operacjach i ćwiczeniach, w tym w największych w tym roku morskich manewrach Sojuszu Północnoatlantyckiego z udziałem okrętów i lotnictwa z 15 państw „Noble Midas 08”. W ramach prowadzonych działań załoga ORP „Gen. K. Pułaski” zidentyfikowała około 200 jednostek pływających. Polska fregata odwiedziła porty w Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Grecji, Rumunii, Bułgarii, Turcji, Słowenii oraz we Włoszech. W zabezpieczeniu logistycznym misji uczestniczył samolot transportowy An-28TD z 28. Eskadry Lotniczej, który we wrześniu dostarczył do Turcji sprzęt dla PKW Pułaski.

To była druga i najdłuższa tego typu misja z udziałem śmigłowca Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Dwa lata temu wydzielony personel klucza śmigłowców pokładowych SH-2G z 28. Eskadry Lotniczej po raz pierwszy uczestniczył w operacji antyterrorystycznej NATO „Active Endeavour”.

 


343665
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera.
© 2008 Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. Wszelkie prawa zastrzeżone.