Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

-->
2009-05-13 14:43
Manewry „Bold Mercy 09”
W środę, 13 maja, załoga śmigłowca Mi-14PS z 29. Eskadry Lotniczej w Darłowie po raz drugi w tym roku wzięła udział w międzynarodowych manewrach. Głównym celem odbywających się na Bałtyku ćwiczeń „Bold Mercy 09” jest trening współpracy pomiędzy ośrodkami odpowiedzialnymi za koordynację akcji poszukiwawczo-ratowniczych na morzu.
Dla darłowskich lotników to drugie międzynarodowe ćwiczenia po zakończonych na początku maja największych w tym roku manewrach ratowniczych na Bałtyku pod kryptonimem „Sarex 09”. Tym razem, załoga ratowniczej „czternastki” w składzie: dowódca kpt. mar. pil. Andrzej Wawulski, drugi pilot por. mar. pil. Marcin Hope, technik chor. szt. mar. Julian Szulc oraz ratownicy chor. mar. Paweł Szymański i st. bosm. Robert Nowocień operowała z macierzystego lotniska 29. Eskadry Lotniczej w Darłowie. Ich zadaniem było prowadzenie poszukiwań obiektów na morzu w wyznaczonym rejonie oraz podejmowanie na pokład rozbitków z jednostek pływających i tratw ratowniczych. W ćwiczeniach uczestniczyły wojskowe i cywilne jednostki pływające oraz śmigłowce, których działania podczas akcji poszukiwawczo – ratowniczych na morzu są koordynowane przez narodowe centra ratownictwa morskiego (Maritime Rescue Coordination Centre).

„Bold Mercy 09” to cykliczne manewry, których celem jest trening praktycznej współpracy centrów koordynacji ratownictwa morskiego w basenie Morza Bałtyckiego. W tym roku, wraz ze śmigłowcem z Darłowa uczestniczyły w nich śmigłowce z Danii, Niemiec i Szwecji. Podczas ostatnich tego typu ćwiczeń, które odbyły się w 2007 roku, lotnictwo Marynarki Wojennej również reprezentowała załoga Mi-14PS. Tego typu manewry zarówno dla załóg śmigłowców jak i jednostek nawodnych dają możliwość doskonalenia umiejętności i procedur niezbędnych podczas prowadzenia rzeczywistej akcji ratowniczej na morzu.


342829
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera.
© 2008 Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. Wszelkie prawa zastrzeżone.