Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

-->
2008-05-06 11:26
Ćwiczenie ratownicze
BALTIC SAREX 08
W poniedziałek, 5 maja, w rejonie duńskiej wyspy Bornholm, rozpoczęło się międzynarodowe ćwiczenie ratownicze „Baltic Sarex 08” z udziałem śmigłowca Mi-14PS z 29. Darłowskiej Eskadry Lotniczej. Jest to największe na Bałtyku ćwiczenie ratownicze koordynujące działania okrętów samolotów i śmigłowców podczas prowadzenia akcji ratowniczych na morzu.

Udział w ćwiczeniu weźmie prawie 40 okrętów i cywilnych jednostek ratowniczych oraz samoloty i śmigłowce z Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski i Szwecji. Marynarkę Wojenną RP w manewrach reprezentować będą okręty ratownicze ORP „Piast” i ORP „Zbyszko”. Załoga śmigłowca ratowniczego Mi-14PS w składzie: dowódca kpt. pil. Andrzej Wawulski, drugi pilot por. pil. Marcin Hope, lekarz pokładowy kpt. Paweł Koziński, technik chor. szt. Julian Szulc oraz ratownicy chor. szt. Witold Strzelecki i mł. chor. szt. Tomasz Witkowski przebazowała się wczoraj z lotniska 44 Bazy Lotniczej MW w Darłowie i będzie operowała z duńskiego lotniska Ronne. Mi-14PS będzie wykonywać operacje poszukiwania, ewakuacji oraz transportu sprzętu i grup ratowniczych.

Celem ćwiczenia, które potrwa pięć dni, jest doskonalenie procedur podczas prowadzenia akcji poszukiwawczych, ratowniczych i ewakuacyjnych na morzu z wykorzystaniem jednostek nawodnych oraz lotnictwa, a także doskonalenie koordynacji działań jednostek z różnych państw zgodnie ze standardami IMO (ang. International Maritime Organization – Międzynarodowa Organizacja Morska).

 


342829
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera.
© 2008 Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. Wszelkie prawa zastrzeżone.