Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

-->
2010-01-21 12:26
Lot po serce

Dzisiaj rano (czwartek, 21 stycznia) śmigłowiec ratowniczy Marynarki Wojennej przetransportował serce do przeszczepu z Chojnic do Gdańska. Lot po organ wykonano na prośbę Kliniki Kardiochirurgii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Na przeszczep (od 3 miesięcy) oczekiwała 59-letnia pacjentka Kliniki Kardiochirurgii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Śmigłowiec Marynarki Wojennej W3-RM „Anakonda” wystartował z lotniska w Gdyni Babich Dołach o godzinie 07:30. W tym samym czasie, w szpitalu w Chojnicach, trwała operacja pobrania organu. Tuż po godzinie 08:00 śmigłowiec wylądował w Chojnicach, gdzie na pokład weszła ekipa transplantacyjna wraz z organem do przeszczepu. O godzinie 08:15 „Anakonda” wystartowała z Chojnic.
Po około 40 minutach lotu śmigłowiec wylądował na lotnisku w Gdańsku Rębiechowie, gdzie na organ oczekiwała karetka transplantacyjna.

Z lotniska serce zostało przetransportowane do Kliniki Kardiochirurgii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego kierowanej przez prof. Jana Rogowskiego. O godzinie 09:20 organ był już w Klinice. Lekarze przystąpili do przeszczepu, który przeprowadził dr Krzysztof Jaroszewicz. Około godziny 10:50 serce zaczęło bić w ciele pacjentki. Obecnie trwa kolejny etap operacji.

Był to 11 przeszczep serca w historii Kliniki Kardiochirurgii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W 4 przeszczepach pomogła Marynarka Wojenna, której lotnictwo transportowało organy do przeszczepu.

Skład załogi śmigłowca „Anakonda”:
- por. mar. pil. Piotr Dejnek – dowódca załogi
- por. mar. pil. Marek Wawrzyniak - II pilot
- st. bosm. szt. Mirosław Ochtera - technik pokładowy


343669
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera.
© 2008 Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. Wszelkie prawa zastrzeżone.