Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

-->
2010-06-02 13:14
„Czternastki” i Bryzy
w międzynarodowych manewrach na Bałtyku

W poniedziałek, 7 czerwca, na Bałtyku rozpocznie się zasadnicza faza największych w tym roku manewrów morskich państw Partnerstwa dla Pokoju „Baltops 2010”. Przez dwa tygodnie załogi okrętów, samolotów i śmigłowców z 14 państw będą ćwiczyć prowadzenie wielonarodowej operacji pokojowej. Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej do udziału w manewrach wydzieliła śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ z Darłowa oraz samoloty patrolowo–rozpoznawcze Bryza z Siemirowic.

Za dwa dni, w Gdyni rozpoczyna się faza portowa manewrów, w których będą uczestniczyć okręty, samoloty i śmigłowce oraz komponenty brzegowe, logistyczne i dowodzenia z Belgii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Holandii, Łotwy, Litwy, Niemiec, Polski, Rosji, Szwecji, USA i Wielkiej Brytanii. Polska Marynarka Wojenna skieruje do ćwiczenia korwetę zwalczania okrętów podwodnych ORP „Kaszub”, okręt podwodny ORP „Kondor” oraz trałowce ORP „Resko”, ORP „Wicko” i ORP „Nesko” oraz śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) Mi-14PŁ z 29. Darłowskiej Eskadry Lotniczej i samoloty patrolowo – rozpoznawcze Bryza z 30. Kaszubskiej Eskadry Lotniczej. W ćwiczeniu uczestniczyć będzie również okręt ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” wraz z dowodzonymi przez niego okrętami Stałego Zespołu Oborny Przeciwminowej NATO – SNMCMG1. Głównym zadaniem polskich sił będą działania na rzecz utrzymania bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych.

„Baltops” to coroczne, międzynarodowe ćwiczenie morskie mające na celu zwiększenie interoperacyjności sił morskich państw biorących udział w programie Partnerstwo dla Pokoju. Podczas manewrów załogi okrętów, samolotów i śmigłowców przećwiczą wszystkie elementy typowe dla operacji reagowania międzynarodowych sił pokojowych w sytuacjach kryzysowych, wśród nich operacje embarga i blokad morskich w rejonach objętych kryzysem, zwalczania kontrabandy oraz przeciwdziałania terroryzmowi na morzu.


342829
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera.
© 2008 Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. Wszelkie prawa zastrzeżone.