Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

-->
2007-04-27 09:38
29 Eskadra Lotnicza
w ćwiczeniu ratowniczym BALTIC SAREX 07
W dniach od 23 do 27 kwietnia 2007, na wodach Bałtyku, w rejonie duńskiej wyspy Bornholm odbyło się międzynarodowe ćwiczenie ratownicze BALTIC SAREX 07 z udziałem śmigłowca ratowniczego Mi-14 PS z 29 Darłowskiej Eskadry Lotniczej. To największe tego typu ćwiczenie na Bałtyku i jedno z największych w Europie.
Ze strony Marynarki Wojennej w ćwiczeniu udział wziął też okręt ratowniczy ORP „Zbyszko” z dywizjonu Okrętów Wsparcia 3 Flotylli Okrętów. W ćwiczeniu, oprócz jednostek z Polski, udział wzięły jednostki niemieckie, szwedzkie, fińskie, litewskie, łotewskie, estońskie i duńskie. Łącznie 27 jednostek ratowniczych różnych klas, wśród nich jednostki cywilnych służb ratowniczych.
Ćwiczenia rozpoczęły się dwudniową fazą portową w Ronne, polegającą na szkoleniu i zgrywaniu dowództw jednostek oraz szkoleniu poszczególnych grup specjalistów ratownictwa morskiego od koordynatorów, kierujących akcjami ratowniczymi na stanowiskach dowodzenia, dowódców jednostek ratowniczych, załóg śmigłowców, po płetwonurków. Faza główna (morska) ćwiczenia odbyła się na Bałtyku w rejonie Bornholmu. Śmigłowiec ratowniczy Mi-14 PS z załogą w składzie: dowódca kpt. pil. Andrzej WAWULSKI, drugi pilot por. pil. Marcin HOPE, technik chor. Sebastian MAJCHERCZYK oraz ratownicy chor. szt. Witold STRZELECKI i chor. Paweł SZYMAŃSKI operował z lotniska w Ronne.

Marynarka Wojenna bierze udział w tych ćwiczeniach od 2000 roku. Ćwiczenie ma na celu doskonalenie procedur związanych z prowadzeniem akcji poszukiwawczo – ratowniczych na morzu przy wykorzystaniu jednostek nawodnych, wojskowych i cywilnych oraz statków powietrznych, a także doskonaleniu koordynacji akcji i współpracy jednostek z różnych państw.

 


342829
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera.
© 2008 Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. Wszelkie prawa zastrzeżone.