Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

-->
2010-09-15 13:17
Rybołów 2010

Poszukiwaniem rozbitka na morzu oraz operacją podjęcia rannego z jednostki Morskiego Oddziału Straży Granicznej zakończyło się dzisiaj ćwiczenie taktyczne Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej „Rybołów 2010”. Scenariusz ćwiczenia obejmował również prowadzenie działań zwalczania okrętów podwodnych w ramach połączonej operacji obronnej.

Planowanie, prowadzenie oraz logistyczne zabezpieczenie działań ratowniczych i zwalczania okrętów podwodnych w składzie sił komponentu morskiego obejmował scenariusz trzydniowego ćwiczenia taktycznego lotnictwa morskiego pod kryptonimem „Rybołów 2010”. W ćwiczeniu uczestniczył personel Dowództwa Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, 28. Puckiej Eskadry Lotniczej oraz 43. Bazy Lotniczej MW. Zadanie poszukiwania i śledzenia wykrytych okrętów podwodnych otrzymały załogi klucza śmigłowców pokładowych SH-2G. Działania ratownicze w ramach ćwiczenia realizowała dzisiaj załoga śmigłowca W-3RM „Anakonda”. W ramach pierwszego zadania odbyło się poszukiwanie rozbitka na morzu w wyznaczonym rejonie zakończone operacją podjęcia na pokład i przetransportowania na ląd. Następnie załoga „Anakondy” otrzymała zadanie przetransportowania na ląd rannego z jednostki pływającej. Podczas prowadzonych działań załogi śmigłowców SH-2G współpracowały z okrętem podwodnym ORP „Orzeł” a załogi W-3RM z kutrem interwencyjno - pościgowym Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jednym z trzech związków taktycznych morskiego rodzaju sił zbrojnych. Do głównych zadań brygady należy poszukiwanie, śledzenie i niszczenie okrętów podwodnych samodzielnie i we współdziałaniu z siłami okrętowymi, poszukiwanie, rozpoznanie i wskazywanie celów okrętom, zabezpieczenie polskiej strefy poszukiwania i ratownictwa na Bałtyku, monitoring ekologiczny oraz transport ludzi i sprzętu. Na wyposażeniu lotnictwa morskiego znajduje się obecnie 40 samolotów i śmigłowców stacjonujących na lotniskach w Gdyni Babich Dołach, Siemirowicach i Darłowie. Są to samoloty typu Bryza w wersjach patrolowo – rozpoznawczej An-28B1R i An-28B1RM Bis, monitoringu ekologicznego An-28E oraz transportowej An-28TD a także śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ, pokładowe SH-2G, ratownicze Mi-14PS i W-3RM „Anakonda”, transportowe Mi-17 i W-3T oraz śmigłowce Mi-2.


342829
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera.
© 2008 Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. Wszelkie prawa zastrzeżone.