Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

-->
2010-09-30 13:31
ANAKONDA 2010

Śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych, śmigłowce ratownicze oraz samolot patrolowo – rozpoznawczy z Gdyńskiej Brygady Lotnictwa MW wezmą udział w ćwiczeniu Sił Zbrojnych RP „ANAKONDA 2010”. Zgodnie z założeniami manewrów okręty, lotnictwo morskie, specjalistyczne jednostki brzegowe oraz stanowiska dowodzenia Marynarki Wojennej przećwiczą prowadzenie operacji obronnej w celu niedopuszczenia do blokady morskiej państwa. Ćwiczenie trwa od 27 września do 6 października.

Scenariusz ćwiczenia dotyczy fikcyjnej sytuacji i fikcyjnych państw. Jest tzw. „tłem” do przećwiczenia procedur reagowania Sił Zbrojnych RP, w tym Marynarki Wojennej, wobec narastającego kryzysu przeradzającego się w konflikt. Przyjęte w ćwiczeniu podłoże konfliktu zbrojnego ma charakter gospodarczo – polityczny. Sytuacja ta prowadzi do zaostrzenia kryzysu i siłowej próby osiągnięcia celów politycznych. Kryzys swym zasięgiem obejmuje działania na lądzie, w powietrzu i na morzu. Z punktu widzenia interesów państwa morskiego utrata panowania na morzu oznacza blokadę morską państwa i odcięcie od dostaw surowców, wsparcia bojowego i pomocy humanitarnej. Dlatego głównym zadaniem Marynarki Wojennej będzie prowadzenie morskiej operacji obronnej oraz uniemożliwienie blokady kraju od strony morza. W tym celu siły okrętowe i lotnictwo będą osłaniać morskie szlaki komunikacyjne, uniemożliwiać ataki na transport morski, wytyczać bezpieczne tory wodne oraz rozpoznawać siły przeciwnika. Jednostki brzegowe Marynarki Wojennej będą głównie osłaniać strategiczną infrastrukturę na lądzie (m.in. porty handlowe i wojenne), prowadzić działania inżynieryjne, przeciwchemiczne i logistyczne.

Marynarka Wojenna RP skierowała do ćwiczenia 16 okrętów, 5 statków powietrznych Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz pododdziały specjalistycznych jednostek brzegowych. Siły MW RP będą działać na wydzielonych poligonach morskich wzdłuż polskiego wybrzeża oraz w bazach morskich i na poligonach lądowych. Sprawdzony zostanie system dowodzenia Marynarką Wojenną, systemy łączności i procedury koordynacji działań w ramach operacji połączonej we współdziałaniu z pozostałymi rodzajami Sił Zbrojnych RP.

Siły Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej wydzielone do ćwiczenia ANAKONDA 2010:

  • śmigłowiec ratowniczy W-3RM „Anakonda” (28. Pucka Eskadra Lotnicza);
  • śmigłowiec ratowniczy Mi-14PS (29. Darłowska Eskadra Lotnicza);
  • 2 śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ (29. Darłowska Eskadra Lotnicza);
  • samolot patrolowo – rozpoznawczy An-28B1R (30. Kaszubska Eskadra Lotnicza);
  • wydzielone siły i środki 43. i 44. Bazy Lotniczej MW.


342829
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera.
© 2008 Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. Wszelkie prawa zastrzeżone.