Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

-->
2010-11-18 09:29
Uwaga! strefa skażona

Specjaliści Marynarki Wojennej przeprowadzili wczoraj (środa, 17 listopada) ćwiczebną operację unieszkodliwienia skażenia biologicznego na lotnisku MW w Gdyni Babich Dołach. Trening był cześcią ogólnopolskiego ćwiczenia zgrywającego wybrane elementy Systemu Wykrywania Skażeń pod kryptonimem „Błysk 10”. W działaniach uczestniczyli m.in. marynarze z 43. Bazy Lotniczej MW i 55. Kompanii Chemicznej.

„We wczesnych godzinach porannych dochodzi w Gdyni do awaryjnego lądowania śmigłowca. Lądowanie zostało wymuszone przez znajdujących się na pokładzie terrorystów podejrzewanych o posiadanie broni masowego rażenia. Podczas odbijania maszyny z rąk porywaczy dochodzi do detonacji ładunku wybuchowego i uwolnienia nieznanej substancji” – to fragment scenariusza, według którego przeprowadzono wczoraj (środa, 17 listopada) epizod ćwiczenia zgrywającego wybrane elementy Systemu Wykrywania Skażeń Sił Zbrojnych RP pod kryptonimem „Błysk 10”.

Do rozpoznania zagrożenia i zabezpieczenia terenu w pierwszej kolejności skierowano drużynę rozpoznania skażeń z plutonu chemicznego 43. Bazy Lotniczej MW. Na miejsce wezwano także specjalistów z 55. Kompanii Chemicznej z Rozewia. Do działań na lotnisku kompania skierowała drużynę rozpoznania skażeń na bojowym opancerzonym pojeździe rozpoznania skażeń (BRDM-2rs) oraz specjalistów laboratorium chemiczno – radiometrycznego (LChR-1). W kolejnym etapie ćwiczenia do działania przystąpiły zespoły odpowiedzialne za zebranie próbek podejrzanej substancji do analizy: Zespół Rozpoznania Biologicznego z Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej w Gdyni oraz przerzucona w rejon zagrożenia transportem powietrznym grupa specjalistów z Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń w Warszawie.

Celem kończącego się dzisiaj ćwiczenia „Błysk 10” jest zgranie, w warunkach reagowania kryzysowego, wybranych elementów Systemu Wykrywania Skażeń SZ RP z elementami instytucji cywilnych zajmujących się zadaniami z zakresu ochrony przed skażeniami. Więcej informacji na temat przebiegu ćwiczenia znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Narodowej.


342830
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera.
© 2008 Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. Wszelkie prawa zastrzeżone.