Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

-->
2008-06-16 09:28
Na ratunek załodze okrętu podwodnego
W nocy z niedzieli na poniedziałek (15/16 czerwca), na Bałtyku rozpoczęło się ćwiczenie ratowania załogi okrętu podwodnego, który uległ awarii. W stan gotowości zostały postawione załogi śmigłowców ratowniczych i śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych z Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.
Do udziału w ćwiczeniu pod kryptonimem SMER/MEDEX 08, które potrwa do 20 czerwca, wydzielone zostały śmigłowce ratownicze W-3RM „Anakonda” i Mi-14PS oraz śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ i SH-2G z 28. Eskadry Lotniczej w Gdyni Babich Dołach i 29. Eskadry Lotniczej w Darłowie. W poniedziałek załogi śmigłowców ratowniczych otrzymały zadanie przeprowadzenia akcji poszukiwawczej we współpracy z okrętami 3. Flotylli Okrętów w Gdyni. Załogi śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych pozostają w gotowości do poszukiwania okrętu podwodnego, który uległ awarii i nie może samodzielnie się wynurzyć. W kolejnych etapach manewrów załogi śmigłowców ratowniczych przetransportują do 7. Szpitala MW rozbitka podjętego z pokładu okrętu podwodnego a na pokład okrętu ratowniczego przetransportują grupę medyczną. Scenariusz ćwiczenia zakłada również przetransportowanie specjalistów Brzegowej Grupy Ratowniczej udzielających pomocy rozbitkom po ewakuacji z pokładu zanurzonego okrętu podwodnego. W manewrach udział wezmą specjaliści z Dowództwa Marynarki Wojennej, Centrum Operacji Morskich, Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego, Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP oraz Zakładu Technologii Nurkowania i Prac Podwodnych Akademii Marynarki Wojennej. W operację zaangażowano również ośrodki medyczne na wybrzeżu m.in. Krajowy Ośrodek Medycyny Hiperbarycznej w Gdyni i 7. Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku Oliwie oraz Żandarmerię Wojskową.

Głównym celem ćwiczenia jest doskonalenie współpracy i koordynacji działań pomiędzy załogami okrętów i śmigłowców podczas prowadzenia operacji ratowania załogi okrętu podwodnego. Swoje procedury przećwiczą także służby dyżurne i operacyjne oraz wojskowe i cywilne ośrodki medyczne.


342830
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera.
© 2008 Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. Wszelkie prawa zastrzeżone.