Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

-->
2007-10-15 09:40
„NORTHERN COAST”
W poniedziałek, 15 października, na wodach Cieśnin Bałtyckich i Bałtyku Zachodniego rozpoczęły się organizowane przez flotę Niemiec manewry reagowania kryzysowego „Northern Coast 07”. W ćwiczeniu udział biorą okręty, samoloty i śmigłowce 8 państw NATO i Partnerstwa dla Pokoju w tym fregata rakietowa ORP „Gen. K. Pułaski” i dwa śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14 PŁ z 29 Darłowskiej Eskadry Lotniczej.

W ćwiczeniach, które potrwają do 26 października udział wezmą okręty i lotnictwo z Polski, Niemiec, Szwecji, Finlandii, Francji, Danii, Wielkiej Brytanii oraz Litwy. Scenariusz ćwiczenia zakłada przeprowadzenie operacji reagowania kryzysowego w celu utrzymania pokoju. Głównymi elementami manewrów będzie kontrola jednostek pływających, egzekwowanie międzynarodowych postanowień, monitoring sytuacji nawodnej i powietrznej. Prowadzone będą akcje osłony transportu morskiego przed atakami okrętów podwodnych i lotnictwa. W trakcie ćwiczenia zaplanowane są także strzelania do celów nawodnych i powietrznych, poszukiwanie okrętów podwodnych, obrona przeciwlotnicza i przeciwawaryjna. W czasie trwania manewrów na lotnisku w Darłowie w gotowości do podjęcia działań poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych samodzielnie i we współpracy z siłami okrętowymi będą załogi dwóch śmigłowców Mi-14PŁ.

Dla 29 Eskadry Lotniczej to już piąte w tym roku manewry międzynarodowe. Załogi śmigłowców Mi-14 PS i Mi-14 PŁ podczas udziału w ćwiczeniach operowały z macierzystego lotniska 44 Bazy Lotniczej MW w Darłowie, 43 Bazy lotniczej MW Gdyni Babich Dołach oraz z duńskich lotnisk Ronne i Alborg.


342829
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera.
© 2008 Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. Wszelkie prawa zastrzeżone.