Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

-->
2013-04-18 15:41
Lot po serce

Dzisiaj (czwartek, 18 kwietnia) samolot Marynarki Wojennej przetransportował serce do przeszczepu z Warszawy do Gdańska. Lot po organ wykonano na prośbę Kliniki Kardiochirurgii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Na przeszczep oczekiwała 33-letnia kobieta, pacjentka Kliniki Kardiochirurgii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Z informacji przekazanych przez Klinikę wynikało, że przeszczep musiał być przeprowadzony w trybie pilnym, aby kobieta miała szansę na dalsze, zdrowe życie.

W godzinach 04:00 – 05:00 samolot Marynarki Wojennej An-28 przebazował się z lotniska MW w Gdyni na lotnisko w Warszawie, gdzie oczekiwał na zakończenie operacji pobrania organu. Następnie wystartował o godzinie 10:21, zaraz po przybyciu ekipy transplantacyjnej wraz z narządem do przeszczepu. Po około godzinie lotu An-28 wylądował na lotnisku w Gdańsku Rębiechowie, gdzie na organ oczekiwała karetka transplantacyjna. Z lotniska serce zostało przetransportowane do Kliniki Kardiochirurgii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego kierowanej przez prof. Jana Rogowskiego. O godzinie 11:50 organ był już w Klinice. Lekarze przystąpili do przeszczepu, który przeprowadził dr Piotr SIONDALSKI wraz z zespołem. O godzinie 13:15 serce zaczęło bić w ciele pacjentki. Tuż po godzinie 15:00 zakończono operację.

To 26 przeszczep serca w historii Kliniki Kardiochirurgii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W 7 przeszczepach pomogła Marynarka Wojenna, której lotnictwo transportowało organy do przeszczepu.

Skład załogi samolotu An-28

  • kpt. mar. pil. Roman CZYŻ (dowódca załogi)
  • kpt. mar. pil. Marek BUCZEK (II pilot)
  • chor. sztab. mar. Mariusz Wojciechowski (technik pokładowy) 

Informacje na temat poprzednich akcji lotnictwa Marynarki Wojennej dotyczących transportu serca do przeszczepu dostępne są na stronie:
Akcje "SERCE"


343668
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera.
© 2008 Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. Wszelkie prawa zastrzeżone.