Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

-->
2013-06-10 09:21
BLMW w ćwiczeniu BALTOPS 2013

Pomiędzy dwoma państwami dochodzi do sytuacji kryzysowej. Podłożem napięcia jest długotrwały kryzys finansowy oraz nowo odkryte złoża surowców energetycznych. Na podstawie rezolucji ONZ w rejon kryzysu skierowane zostają międzynarodowe siły, które mają zapewnić bezpieczeństwo transportu morskiego oraz zapobiegać aktom piractwa. To scenariusz ćwiczenia BALTOPS 2013, które dzisiaj (poniedziałek, 10 czerwca) rozpoczyna się na Morzu Bałtyckim.

W tegorocznej edycji ćwiczenia udział wezmą dwa śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14 PŁ i samolot patrolowo-rozpoznawczy Bryza z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego z Siemirowic i Darłowa. Marynarka Wojenna RP skierowała także do ćwiczenia okręt podwodny ORP „Orzeł” i sześć trałowców – ORP „Gopło” (projektu 207D), ORP „Mamry” i ORP „Wdzydze” (oba projektu 207M), ORP „Gardno”, ORP „Bukowo” i ORP „Hańcza” (wszystkie projektu 207P).

Ponad 40 okrętów, śmigłowców i samolotów z 10 państw (Danii, Estonii, Finlandii, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Szwecji i USA) współpracować będzie na akwenie Morza Bałtyckiego od wyspy Bornholm po jego wschodnie granice, aby przećwiczyć kompleksową operację morską. Jej założeniem jest ograniczenie lokalnego kryzysu narastającego pomiędzy dwoma fikcyjnymi krajami, dostarczenie pomocy humanitarnej dla lokalnej ludności, działania antyterrorystyczne oraz wyznaczenie neutralnej strefy, po której w bezpieczny sposób może odbywać się żegluga do innych państw basenu Morza Bałtyckiego.

Bałtyk należy do jednego z bardziej zatłoczonych akwenów morskich na świecie. Codziennie przebywa na nim od 2500 do 3000 jednostek, co w skali roku stanowi około 15% globalnego transportu morskiego. Tym samym pod względem gospodarczym ma on kluczowe znaczenie dla krajów nad nim położonych. W sytuacji potencjalnego kryzysu i zagrożenia żeglugi, kraje leżące nad tym akwenem muszą mieć możliwość zapewnienia dostaw towarów i surowców do swoich portów, pomocy humanitarnej do rejonów zagrożonych działaniami wojennymi oraz walki z zagrożeniami asymetrycznymi (terroryzm, piractwo, itp.) na morzu.

BALTOPS jest corocznym, międzynarodowym ćwiczeniem morskim mającym na celu zwiększenie interoperacyjności sił morskich państw Partnerstwa dla Pokoju w rejonie Morza Bałtyckiego. Scenariusz organizowanego od ponad 40 lat ćwiczenia ciągle ewoluuje dostosowując wymagania dla uczestników do realnych zagrożeń na morzu. W głównej części zakłada on reagowanie okrętowych i lotniczych sił międzynarodowych w sytuacjach kryzysowych. W trakcie manewrów okręty przećwiczą wszystkie elementy typowych operacji pokojowych wśród nich operacje embarga i blokad morskich w rejonach objętych kryzysem, akcje wymuszania pokoju, zwalczania kontrabandy oraz przeciwdziałania terroryzmowi na morzu.


342829
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera.
© 2008 Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. Wszelkie prawa zastrzeżone.