Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

-->
2013-11-05 12:01
Lotnictwo morskie w manewrach NATO

W ubiegłą sobotę na Bałtyku rozpoczęła się faza morska największych w tym roku manewrów NATO pod kryptonimem Steadfast Jazz 2013. Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej reprezentują w nich śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ oraz śmigłowiec pokładowy SH-2G.

Wsparcie działań osłony morskich szlaków żeglugowych przed symulowanymi atakami okrętu podwodnego to główne zadanie śmigłowców lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczących w manewrach Sojuszu Północnoatlantyckiego Steadfast Jazz 2013. Działania śmigłowców wspiera portugalski samolot patrolowy P-3C Orion operujący z lotniska 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach. Z lotniska MW w Gdyni operuje również uczestniczący w ćwiczeniu brytyjski samolot Falcon 20. Zadaniem jego załogi jest między innymi symulowanie ataków powietrznych. Maszyna ta jest także przystosowana do wykonywania zadań walki elektronicznej.

zobacz zdjęcia z ćwiczeń

W ramach manewrów Steadfast Jazz 2013 na morzu działania prowadzi 12 okrętów reprezentujących bandery 8 państw Paktu Północnoatlantyckiego. Polska Marynarka Wojenna do udziału w ćwiczeniu skierowała okręt podwodny ORP „Sokół”, fregatę rakietową ORP „Gen. T. Kościuszko”, okręt dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”, oraz niszczyciel min ORP „Czajka”.

Okrętem flagowym ćwiczenia jest holenderska fregata dowodzenia i obrony powietrznej HNLMS „De Ruyter”. Z jej pokładu komponentem morskim ćwiczenia kieruje międzynarodowy sztab pod dowództwem kmdr Mariusza Kościelskiego z polskiej Marynarki Wojennej. W skład tego komponentu wchodzi włoski niszczyciel ITS „Duilio” z bazującym na jego pokładzie śmigłowcem NH-90 oraz Stały Zespół Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1).

Głównym zadaniem fregat, niszczyciela oraz lotnictwa morskiego jest osłona szlaków żeglugowych i torów podejściowych do portów. Siły te osłaniają własny transport morski przed atakami z powietrza oraz atakami okrętów podwodnych. Zadaniem Zespołu Obrony Przeciwminowej jest sprawdzenie wyznaczonych akwenów pod kątem obecności min morskich oraz innych obiektów, które mogły by zachwiać prawidłowe funkcjonowanie transportu morskiego. Załogi wszystkich okrętów przećwiczą także procedury współpracy w zespole: manewrowanie, prowadzenie łączności oraz prowadzenie działań poszukiwawczo- ratowniczych na morzu.

Tego typu operacje mają za zadanie utrzymanie panowania na akwenach strategicznych z punktu widzenia transportu morskiego, którego niezakłócone funkcjonowanie ma kluczowe znaczenie w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej.

Steadfast Jazz to ostatnie z serii dynamicznych ćwiczeń testujących Siły Odpowiedzi NATO (NRF - NATO Response Force). Do tej pory odbyło się 17 takich ćwiczeń, a ich elementy realizowane były na terenie 14 różnych krajów. W tegorocznych manewrach udział bierze 6000 żołnierzy i marynarzy z krajów członkowskich i partnerskich NATO. 3000 żołnierzy i marynarzy z dowództwa połączonego Sojuszu Joint Force Command Brunssum w Holandii oraz z innych dowództw zaangażowanych jest w ćwiczenie dowódczo-sztabowe w bazie Adazi w okolicach Rygi na Łotwie oraz w kilkunastu innych dowództwach na terenie państw sojuszniczych. Ponadto siły wielonarodowe uczestniczą w części ćwiczenia prowadzonej w Polsce - na poligonie w Drawsku Pomorskim. Ćwiczenie wojsk lądowych, powietrznych, marynarki wojennej oraz wojsk specjalnych realizowane jest w kilkunastu lokalizacjach. Celem manewrów jest również ocena zdolności sztabu dowództwa połączonego sojuszu JFC w Brunssum do dowodzenia operacjami połączonymi NATO w 2014 roku.


343667
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera.
© 2008 Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. Wszelkie prawa zastrzeżone.