Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

-->
2007-06-15 07:50
SMER/MEDEX 07
W dniach od 11 do 15 czerwca wydzielone siły Marynarki Wojennej przeprowadziły na Bałtyku ćwiczenie poszukiwania i udzielania pomocy załodze uszkodzonego okrętu podwodnego. W jednej z najtrudniejszych operacji ratowania życia na morzu udział wzięły śmigłowce Gdyńskiej Brygady Lotnictwa MW.
Załoga śmigłowca zwalczania okrętów podwodnych Mi-14 PŁ z 29 Darłowskiej Eskadry Lotniczej poszukiwała okrętu podwodnego ORP „Sęp”, który według scenariusza ćwiczenia miał problemy z wynurzeniem. Załoga wykonała to zadanie operując z lotniska 43 Bazy Lotniczej MW w Gdyni Babich Dołach. Z tego samego lotniska operowały śmigłowce ratownicze W-3RM „Anakonda” ze stacjonującej tam na stałe 28 Puckiej Eskadry Lotniczej. Załoga śmigłowca ratowniczego wykonała zadanie zrzutu tratwy ratunkowej, podjęcia z niej rozbitka i przetransportowania do 7 Szpitala MW w Gdańsku Oliwie. Kolejnym zadaniem był przerzut dwoma śmigłowcami W-3RM w rejon akcji ratunkowej specjalnej grupy ewakuacyjno-ratowniczej z pontonami i tratwami. Grupa ta składała się ze specjalistów Brzegowej Grupy Ratowniczej z Dywizjonu Okrętów Wsparcia. Następnie załogi śmigłowców podjęły na pokład najbardziej poszkodowanych i przetransportowały do Portu Wojennego, gdzie udzielono im pomocy medycznej. Załoga W-3RM wykonała także zadanie przerzutu specjalistycznej grupy medycznej z lądowiska w Rozewiu na okręt ratowniczy ORP „Lech”.

Ćwiczenia miały na celu sprawdzenie koordynacji oraz doskonalenie działań służb ratowniczych i medycznych Marynarki Wojennej w akcji ratowania załogi okrętu podwodnego.

 


342830
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera.
© 2008 Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. Wszelkie prawa zastrzeżone.