Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

-->
2014-02-26 09:58
Powrót z manewrów NATO

Przez blisko trzy tygodnie bazowali na fregacie ORP „Gen. T. Kościuszko” ale operowali również z pokładu niemieckiej korwety FGS Magdeburg. W powietrzu spędzili ponad 30 godzin, głównie uczestnicząc w misjach tropienia okrętów podwodnych na Morzu Północnym. Wczoraj rano (25 luty) załoga śmigłowca SH-2G wróciła z manewrów NATO pod kryptonimem „Dynamic Mongoose 2014”.

Polski komponent lotniczy ćwiczenia wydzielony został z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach. W jego skład wchodziło 2 pilotów, 2 nawigatorów-operatorów systemów poszukiwawczo-uderzeniowych oraz 12 specjalistów służby inżynieryjno-lotniczej odpowiedzialnych za wykonywanie obsług bieżących, napraw oraz zabezpieczenie operacji śmigłowcowych na pokładzie okrętu. Komponentem dowodził kpt. pil. Mirosław Jaros z klucza śmigłowców pokładowych SH-2G.

„Dynamic Mongoose” to cykliczne manewry morskie państw członkowskich NATO przygotowane i realizowane ściśle według procedur obowiązujących podczas działań sojuszniczych. Ich głównym celem jest doskonalenie poziomu wyszkolenia sił sojuszu w aspekcie prowadzenia jednych z trudniejszych operacji na morskim teatrze działań - operacji zwalczania okrętów podwodnych (ZOP). W tym roku uczestniczyło w nich 10 okrętów nawodnych, morskie samoloty patrolowe i śmigłowce z 8 państw oraz 3 okręty podwodne z Portugalii, Norwegii i Francji.

W 2012 roku polskie lotnictwo morskie w manewrach „Dynamic Mongoose” reprezentowały 3 śmigłowce ZOP Mi-14PŁ z Grupy Lotniczej Darłowo. Wówczas personel techniczny zabezpieczający działania „czternastek” z norweskiego lotniska Stavanger-Sola został przetransportowany na pokładzie Bryzy z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego.

Zobacz:
„Dynamic Mongoose na Morzu Północnym”
„Śmigłowiec BLMW w manewrach NATO”


343667
Uwagi na temat strony kieruj do Webmastera.
© 2008 Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej. Wszelkie prawa zastrzeżone.